Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křížení..

24. 6. 2008

Možnost křížení

Zástupci rodu Panthera jsou si geneticky i základními rysy chování tak blízcí, že mezi zástupci jednotlivých druhů může dojít, jsou-li vytvořeny příznivé podmínky, k páření a dokonce k narození potomstva. To se vztahuje i na lvy, kteří dokázali splodit potomstvo s tygry, leopardy i jaguáry.

Raritou je kříženec tří kočkovytých šelem, dcera jaguára a levhartice byla oplodněna lvím samcem.

.

Proč křížíme velké kočky navzájem?

S možnou výjimkou je křížení mezi zástupci jednotlivých druhů velkých koček důsledkem činnosti člověka. Vede jej k tomu zvědavost, touha po zisku, obcházení právních předpisů (zákonná omezení chovu se v některých zemích na křížence nevztahují) nebo v některých případech omyl (klasicky nezavřené dveře od klece) či nedostatek znalostí o možnosti vzájemného páření a splození potomků. Pokud jde o zoologické zahrady, tlak odborných kruhů přinutil většinu z nich programy mezidruhového křížení zastavit. Podobné snahy se dnes odehrávají hlavně z iniciativy soukromých chovatelů a pro finanční prospěch.

.

Úskalí mezidruhového křížení

Jedinci, kteří jsou výsledkem mezidruhového křížení, vykazují celou řadu fyzických a psychických poruch. Hybridi samčího pohlaví jsou pravidelně strerilní, stejně jako část hybridů samičího pohlaví. Ve zvýšené míře se u nich vyskytují dědičné vady a úmrtnost mláďat je také vyšší než při rozmnožování v rámci vlastního druhu. Navíc jsou kříženci poznamenáni psychicky, zejména pokud se jedná o křížence lvů s ostatními druhy velkých koček. Trpí vnitřním konfliktem mezi společenskou povahou lva a samotářskými tendencemi ostatních velkých koček. Odlišné sklony v chování vnášejí také frustraci do vztahu mezi matkou a odlišně se chovajícími mláďaty.

.

Názvy:

U pojmenování narozených bastardů (to je, prosím, termín, nikoliv nadávka) je naštěstí zaveden pořádek. Vychází z anglických jmen a přesně stanoveného pořadí: zepředu otec, zezadu matka. Takže lev (lion) s tygřicí (tiger) zplodí potomka jménem LIGER, zatímco tygr se lvicí mají tigona.

 Kříženci :

Jméno:

Co to je:

V kterérubrice jsou informace

Liger

Tigon

samice tygra a samce lva

samice lva a samce tygra

/clanky/krizenci/krizeni

Liopard

Leopon

samce levharta a lvice

samce lva a levhartice

/clanky/krizenci/krizeni-lva-a-levharta
JagolinLev a Jaguár

/clanky/krizenci/jagolin-_krizeni-lva-a-jaguara_

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kokso

(sara, 11. 3. 2016 20:01)

To by ma ani nenapadlo a to este neni vsetko to bolo len vsetko s levom