Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tygr

10. 5. 2007

Tygr (Panthera tigris)
 

Charakteristika:
Tygr je největší z kočkovitých šelem. Jako jediný z kočkovytých má pruhovaný kožich. Indičtí domorodci ho označovali jako posela bohů chránících stromy. Tygr miluje vodu, ve které dokáže uplavat přes 10km. Je predátorem stojícím na vrcholu ekologické pyramidy - reguluje populaci masožravých i býložravých savců.

Velikost: délka těla: 140 – 280 cm
              ocas: 60 – 95 cm
Ale mezi jednotlivými poddruhy jsou velmi patrné rozdíly např. tygr sibiřský má rekordní velikost až 280 cm s 384 kg váhy.
 

Hmotnost: samice 100 – 160 kg, 
                samec: 180 – 250 kg,
 

Průměrný věk: 16 - 20 let (max. 26 let)

Výskyt:
Najdeme je v jižních oblastech Asie, kde se zdržují v souvislých lesích a to převážně v Indii, Indonésii, Číně, Sibiři a v Mandžusku. Žijí v různém prostředí od tropických pralesů, stále zelených lesů, savan, skalnatých horských oblastí až po promrzlou tajgu a tundru. Hlavním faktorem pro výskyt tygrů je přístup k vodě, dostatek kořisti a hustý porost, ve kterém mohou stopovat kořist. Zbarvení tygra je vynikající maskování v podmínkách travnaté džungle.
 


Potrava:
Tygr je výhradně masožravec, loví poměrně velká zvířata, jako jsou buvoli indičtí, gaurové, jeleni sambaři, jeleni barasingovy, prasata divoká a zakrslá, medvědy himálajské…. Příležitostně uloví i menší kořist, ptáky, plazy, ryby a pokud je v okolí nedostatek potravy, spokojí se i s kobylkami. Na lov se vydává převážně v noci, aby snížil nebezpečí, že bude objeven. Někdy i při putováním za kořistí urazí velkou vzdálenost. Tygr zaútočí na kořist ze vzdálenosti cca 20m. Tuto vzdálenost překoná třemi až čtyřmi skoky a na kořist se vrhne z boku a okamžitě ji povalí k zemi. Tygři obvykle zabíjejí kousnutím do krku nebo v případě větší kořisti drží zvíře zespoda za krk, dokud nedojde k udušení. Tygři jsou úspěšní v jednom z dvaceti případů. (V průměru každý tygr uloví 50 kusů kořisti ročně, to znamená že se nasytí jen každý osmý den.) Svou kořist odtáhnou a ukryjí v podrostu. Později se k ní vracejí dokud obsahuje nějaké maso.

Společenský život tygrů:                                                                                                     Na rozdíl od lvů nežijí ve skupinách, ale jsou samotáři. Hranice teritoria si vytyčují močí nebo škrábáním do kůry příhodných stromů. Samec dovolí vstup do svého teritoria pouze samici, která je v říji. Nezůstanou spolu však déle než dva týdny.

Rozmnožování:
Samice dosahuje pohlavní dospělosti ve 3-4 letech a samec ve 4-5 letech. Období březosti je listopad až duben. Samice je schopna zabřeznout po dobu tří až šesti dnů. Svou připravenost oznamuje samcům hlasitým řevem a označením svého území močí se zvláštním zápachem. Tygří námluvy jsou poměrně hlučné. Páření trvá přibližně půl minuty a často se opakuje, padesátkrát i vícekrát za den, někdy i po dobu několika dnů.

Mláďata:
Samice je březí 93-111 dní a rodí se jí 2 - 4 mláďata s porodní hmotností až 1000 g. Mláďata jsou slepá, prohlédnou po 6 až 14 dnech. Do dvou měsíců se živí výhradně mlékem, v šesti měsicích začínají lovit malé opeřence a kolouchy. V 18ti měsících jsou schopni lovit sami. Samice se rozloučí definitivně s vrhem jakmile porodí další mláďata. Úmrtnost mláďat je vysoká, 60% hyne do tří měsíců po narození. Jedním z mnoha nebezpečí pro mláďata jsou cizí dospělí samci, kteří jsou schopni mláďata zabít jen pro to, aby se jejich matka dostala znovu do říje a počala potomky s nimi.

Pahthera tigris má 8 zeměpisných poddruhů:
Tygr bengálský neboli indický - asi 4000 tygrů
Tygr indočínský neboli Corbettův - 1500
Tygr sumatránský - 600
Tygr sibiřský neboli ussurijský - 250 Tygr čínský - 30
Tygr kaspický neboli turanský - vyhuben (1968)
Tygr balijský – vyhuben (1937)
Tygr jávský - vyhuben (1979)

Ochrana:
V jižní Indii ve spolupráci s německým NABU (Svaz ochránců přírody Německo) probíhá projekt na ochranu posledních tygrů. Bohužel hodnota tygra na černém trhu dosahuje až 50 tisíc dolarů. Zde jsou ceněnynejen tygří kůže, ale i tygří drápy a kosti, které jsou používány při léčebných procedurách tradiční čínské medicíny.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tygr je silnejsi

(dan, 20. 4. 2013 23:45)

Tygr je rozhodne silnejsi. Je vetsi nez lev a na rozdil od lva musi byt schopen ulovit velkou korist zcela sam. Samci lvu navic ani nelovi. Tygr ma taky o dost svalnatejsi koncetiny. Pokud lvovi sundate hrivu, tak zjistite, ze moc mohutny neni.

Ve starem Rime, ale treba i ve stredoveke Indii poradali zapasy tygru a lvu. Tygri skoro vzdycky zvitezili. Jsou nejen silnejsi, ale taky rychlejsi a obratnejsi.

Re: tygr je silnejsi

(Zdenek, 2. 1. 2016 13:05)

Dalsi takovej,kdo pise ,ze tygr je silnejsi.Je vetsi a tezsi,to jo,ale rozhodne nad lvem nevyhrava pokazdy.Nebudte tupci a mrkni te na you tube lion vs tiger a pak mi reknete,kde ten vas tygr zvitezil.Budete prekvapeni,ze je tomu jinak.Neni to o velikosti.Tak se proberte a neverte kazdymu blabolu,ve stylu,ze tygr vyhrava.

Re: tygr je silnejsi

(Zdenek, 8. 4. 2016 17:31)

Dane ahoj,pletes se.Neni to jednoznacne.Videl jsem par video nahravek,kde tygra museli polomrtveho odtahovat.Tygr je vetsi,tezsi a delsi,ale to neznamena,ze vyhrava.

Re: mohlo by to byt 1:1

(Zdenek, 23. 10. 2018 14:08)

Cau,o tom starem rime,kde probihali tyto tygro-lvi zapasy jsem taky slysel,ale neni to zcela prokazane.Mel sem tu mozhnost videt nekolik videi ,kde byly tyto souboje a kdyz primhourim obe oci ,tak je to vyrovnany.A to byli tygri v pomeru ke lvum vetsi a ne vzdy vyhravali.Chlapi,ruku na srdce,lev bezne ne lovi,ale do lovu se zapojuje,kdyz to samicim nejde.Dokonce sem videl video,kdy lev ulovil sam,bez pomoci buvola.Mejte se dobre,zdravi Zdenek Burian.Pokud byste meli jakykoliv dotaz o porovnani sily,techto velkych kocek,tak v jednom ze svych prispevku jsem nechal mail.

Re: tygr je silnejsi

(Zdenek, 28. 11. 2018 20:17)

Ty se dej Dane dohromady,poradne se podivej na videa ze zapasu techto dvou selem a pak mluv,tygr neni jednoznacne silnejsi,jak zapasy ukazaly,ten tvuj tygr muze byt rad za remizu.O zviratech toho asi moc nevis.

jednoznacne vyjadreni ohledne lva a tygra

(Pozorovatel Vasich nazoru, 25. 11. 2018 18:08)

Dobry den,kdyz tady tak pozoruju,jak nekteri nevedomi lide neustale hloupe nadhodnoti tygra nad lvem,tak mi je z toho na nic.Sledoval jsem mraky videii,mraky.Mohu rici jedine:V zivote jsem nevidel,ze by tygr zvitezil nad lvem.Maximalne tam bylo videt,ze mel chvilkovou prevahu,kterou vzapeti lev otocil na svou stranu,a to byl tygr mohutnejsi a presto v zadnem videu nevyhral.Tak se prosim Vas dejte dohromady.Co bych rozhodne nebral za vyhru,tak video,kdy lev od tygra odbehl,zkratka se mu nechtelo,coz bylo viditelne patrne.Ale videl jsem dost videii,kde to byla vetsinou remiza a nebo lev tygra zahnal na utek.Na youtube je toho mraky.Zadejte trebe lion vs tiger korea,coz je zaber z korejske zoo,tam lev naklada 2 tygrum a mohl bych vam napsat dalsi.Takze prestante snit o jednoznacne sile tygra,zkratka tygr i presto,ze je delsi,tezsi,akorat nizsi,jak lev tak absolutne neni jednoznacne silnejsi,rozhodne ne.Mluvim samozrejme o nejvetsim tygru sibirskem.Mensi poddruhy tygra,jako je bengalsky,sumatersky a dalsi by uz vubec nemeli sanci.Sibirsky je lvu pustinnem realnym konkurentem v boji ,kdyz dobre,tak na remizu.Samozrejme muze porazit lva,ale muze taky se lvem prohrat i presto,ze je mohutnejsi.

porovnani velikosti tygra a lva

(Zdenek Burian, 23. 10. 2018 20:04)

Uz ponekolikate zdravim,nadsence tygru musim opet zklamat.Co se tyka vysky v kohoutku,tak nejvetsi z tygru,coz je tygr sibirsky,je vysoky,kdyz hodne,tak 125 cm.Bezne ma vysku 110 cm.Lev pustinny ,coz je nejvetsi druh lva,tak vyska v kohoutku je 130 cm i 140cm,ale bezne ma neco pres 120cm.Takze zde lev vyhrava.At se nemusim rozepisovat,tak v delce ho predstihuje tygr,asi o pul metru i s ocasem.Co se tyka vahy,tak tygr sibirsky dosahuje standartne 250kg,avsak 300kg u nej neni vyjimka.Naproti tomu lev pustinny vazi standartne 200kg,lec 250 kg byva tez zvykem,avsak ne,tak castym.Lev pustinny o vaze 300kg je obeznim tvorem,ktery ma sice neuveritelnou silu,kterou prokazatelne skoli i buvola,ale pri takove vaze uz bych pochyboval.Pratele,rad uz bych se vyhnul tomu tematu,kdo je silnejsi.Tady ,pokud jste rozumni,tak vidite,ze o moc tygr nevyhrava.I kdyz ti,co fandi tygrum,tak stejne budou furt na strane tygra.Ti,co lvum,tak zase budou fans lvu.Necham to na vas,toto jsou nestranne informace,byt sem fanousek lva,tak sem se vam to snazil vypsat uprimne.Diky a s pozdravemZ.Burian.

odpoved

(Lenka , 7. 1. 2011 12:13)

tygr je silnejsi nez lev a fokonca i veci je to nejveci kpčkjovatá selma

urcite neni tygr silnejsi

(Zdenek, 19. 10. 2018 13:09)

Nenechte se zvyklat tim,ze tygr je silnejsi.Neni to pravda,jsou zapasy,ktere moh vyhrat tygr,ale je dost zapasu,jenz vyhral lev.Lev pustinny o proti tygru sibirskym je skutecne mens a lehci,ale to neznamena,ze by lva porazil.90procent lidi soudi dle velikosti,a to,je prave ta chyba.Takze ode me vse,dekuji a s pozdravem Zdenek Burian,pokud byste meli jakykoliv dotaz,tak jsem v jednom ze svych prispevku uvedl i svuj email.

Re: odpoved

(Lucka12, 9. 12. 2011 16:41)

no a co

urcite lev je kral seeljem aje silnejsi ako tiger.

(david, 25. 1. 2017 10:27)

HUSTY

(JULČA, 2. 10. 2012 14:41)

MA SESTRA MILUJE TYGRY A TOHLE JE FAKT ZAJIMAVE

Takže mi to zase nenín jasné

(Hanka, 4. 1. 2011 21:43)

takže kdo je nejsilnější Lev nebo tygr?

Re: Takže mi to zase nenín jasné

(äli, 22. 2. 2012 15:00)

jasní ne lev břece nato by ti odpověděl i 3letej brácha hahahah