Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidožroutství

20. 5. 2008

Lidožrouti

Za normálních okolností se velké kočkovité šelmy, stejně jako ostatní zvířata, lidem vyhýbají. Dojde-li k setkání velké kočkovité šelmy a člověka a zachová-li si člověk chladnou hlavu, je téměř stoprocentní pravděpodobnost, že se šelma člověku vyhne. Avšak existuje zlomek procenta případů, kdy je tomu právě naopak. Vyhledává ho. V tomto případě však setkání tváří v tvář končí tragicky. Jedná se o setkání s lidožroutem…

Lidožroutem však nemůžeme nazvat každého jedince, který zabil člověka. K takovému zabití může dojít i neopatrností člověka nebo tím, že člověk zvíře napadne, a to se pak instinktivně brání. Lidožroutem se stává teprve šelma, která člověka vyhledává a usmrcuje za účelem nasytit se.

Lidožrouty bychom našli pouze mezi šelmami kočkovitými (čeleď: Felidae) a mezi nimi pak jen velké kočky (podčeleď: Pantherinae). Neexistuje žádná jiná skupina šelem, v níž by se nalezl druh, v jehož středu by se občas objevili jedinci, kteří by pravidelně napadali člověka jako svou kořist.

Většinou se uvádí, že se lidožroutství objevuje jen u tří druhů velkých koček: u tygra, levharta a lva. Tuto skupinu je však nutno rozšířit o jeden druh: o jaguára. Jestliže se lidožroutství u tygra, levharta a lva vyskytuje jen u nepatrného zlomku jedinců, pak u jaguára je tento zlomek ještě mnohonásobně menší.

Příčiny lidožroutství jsou mezní situace k nimž šelmu vyprovokuje hlad, který zvíře dožene až ke ztrátě přirozeného respektu z člověka. Když už se tak stane, začne šelma vnímat člověka jako svou potencionální kořist . Lidožrouty se nejčastěji stávají jedinci, kteří utrpěli zranění ať už při lovu nebo vinou člověka. Jako příklad bych chtěl použít text z knihy Vratislava Mazáka - Velké kočky a gepardi - …případ se týká lvice, která zabila a sežrala domorodého strážce zvěře. Když byla zastřelena, ukázalo se, že jí chyběla jedna přední tlapa a že její zuby byly zlámány. Další šetření ukázalo, že lvice se chytila do velkých želez nastražených pytláky. V zoufalé snaze se osvobodit hryzala do ocelových čelistí, až si vylámala zuby. Nakonec se ze želez vyprostila za cenu utržené tlapy! Na počátku tragédie člověka a zvířete byl tedy člověk sám…

 

Rekordmani:

Tygr:

,,Man-eater of Champawat“ (champawatský lidožrout) zabil za pět let přes 430 lidí. Toto číslo udává pouze registrované případy. Zvíře se podařilo zastřelit Jimu Corbettovi.

 

Lev:

Dva lidožraví lvi žijící v Ugandě zabili dohromady 128 lidí, než se je podařilo zabít.

 

Levhart:

Lidožravý levhart žijící v Panaru zabil okolo 400 lidí, než se ho Jimu Corbettovi podařilo zabít.

 

Při zcela chladném pohledu na věc musíme přiznat, že šelma, která začne zabíjet lidi, jen hájí svůj život, a to tak, jak k tomu byla okolnostmi přinucena. Hovoří-li však člověk o krvelačnosti šelem, měl by si v první řadě uvědomit, zda sám není mnohem krvelačnější.

 

(text čerpán z knihy Vratislava Mazáka - Velké kočky a gepardi)

Pokud by měl někdo zájem dovědět se více informací na toto téma, napište mi na Atigrado@email.cz . 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hyeny

(Q, 15. 12. 2012 14:24)

Pak je ještě nutno v některých případech k lidožravým šelmám přiřadit hyeny. Ale jen v případech kdy nemají dostatek své přirozené kořisti. Například v Malavi kdy před jejich zabitím ulovily desítky lidí a stovky jich zranily.

proč jsou lidožrouti

(Monika Ludvíková, 2. 1. 2010 20:06)

Ptám se,proč je puma lidožroutem?!?!

Re: proč jsou lidožrouti

(KIKI, 10. 4. 2012 19:13)

PROTOŽE JSOU MASOŽRAVÝ JSEM VE 4 TŘÍDĚ

jaguár

(kiki, 10. 4. 2012 19:12)

ha ha ha modrý jaguár