Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lev

10. 5. 2007

Lev pustinný (Panthera leo) je nejznámějším zástupcem velkých koček. Znali ho již Egypťané, Řekové a Římané. Opředli ho mnoha skazkami a bajkami, z nichž mnohé se udržely až dodnes. Nejčastěji je přezdíván králem zvířat

Velikost:                      samice: 2,4-2,7 m 
                                     samec: 2,4-3,3 m                                                                                                      ocas:                            80-100 cm
Hmotnost:                   samice: 120 až 180 kg
                                      samec: 150 až 250 kg
Výška v kohoutku:      samec 120-130 cm,

Výskyt:
Lvi byli ještě před několika staletími hojně rozšířeni v Africe a v Asii, dokonce i v jižní Evropě, avšak po celá staletí byli pronásledováni lidmi a dnes je již jejich populace podstatně menší. V Asii dnes lev žije již pouze v indické rezervaci Gírský les. V Africe jižně od Sahary. Žije ve stepích a savanách hustě porostlých křovinami. Jeho písková barva srsti dokonale splývá se sluncem zažloutlou trávou.
 
Potrava:
Jediná kočka žijící a lovící ve skupině s výrazně se projevujícím dimorfismem. Skupinový způsob lovu jim umožňuje lovit velké savce. Převahu ve smečce mají mohutnější lvi, hlavním lovcem je lvice. Velikost teritória je rozdílná dle hojnosti krajiny - 20 až 400 km2. Je to lovec i mrchožrout. Často sebere kořist svým kočičím kolegům gepardovi a levhartovi. Pokud je nažrán prospí denně až 20 hodin. Denní spotřeba masa je 5 až 7 kg. Naráz dokáže spořádat až 30kg. Loví hlavně zebry, antilopy, buvolce, prasata bradavičnatá, žirafy, mláďata hrochů a slonů, ale sní i ptáky, myši, hady, ještěrky, dokonce i kobylky a mnohdy nepohrdne ani zdechlinou.

Rozmnožování:
Lev se dožívá průměrně 15 v přírodě (v zoo vyjímečně až 30let). Pohlavně dospívá ve 3 až 4 letech. Doba rozmnožování není závislá na ročním období. Během 4 dnů dojde ke spojení lva se samicí šestkrát až osumkrát za den, ale až 4. den bývá rozhodující.

Mláďata:
Doba březosti obvykle 100 - 115 dní. Rodí nečastěji dvě nebo tři mláďata, ve vrhu může být i šest mláďat. Porodní hmotnost - 2kg. V prvních dvou týdnech jsou slepá a samice se o ně starají a první měsíc se od nich nevzdaluje. Lev v té době zásobuje lvici masem, aby se nemusela vzdalovat. Lvíčata mají totiž mnoho nepřátel. Nejnebezpečnější je hyena. Lvíčata jsou skvrnitá. S postupem věku skvrny mizí a později začíná mladým samcům vyrůstat hříva, která samce chráít před zraněním v soubojích. Lvíčata pohlavně dospívají po dvou letech.

 Je známo sedm poddruhů lva pustinného:
Lev indický Lev perský - vyhuben
Lev masajský Lev senegalský - velmi ohrožen
Lev konžský - velmi ohrožen
Lev berberský - vyhuben, pouze v ZOO
Lev kapský - vyhuben

Lev je jedinou kočkovitou šelmou s výraznou pohlavní dvojtvárností (samec má hřívu). Lev má dvakrát lepší sluch než člověk.
 
Ochrana:
 Lev je zapsán načerveném seznamu IUCN v kategorii: zranitelný - VULNERABLE (VU), stupeň(A2abcd).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zastance lvu a jejich extremni sily

(Zdenek Burian , 27. 11. 2018 12:38)

Dobry den,chtel bych jen doplnit,ze lvi samci bezne lovi i sami,coz prevazna populace lidi,jez se pohybuji po netu ,ani nevi.Videl jsem osobne video,kdy lvi samec hrave sam ulovil buvola,ktery byl vetsi,jak on sam.Takze neverte prosim drbum,ktere se o lvech vyskytuji,trebaze neumi lovit,nebo ze je slabsi,jak tygr,coz take neni pravda.Lvi samci,jenz jsou vyhnani ze skupiny,mladsim a silnejsim samcem,tak jsou v podstate odkazani sami na sebe a verte mi,pratele,ze byly zaznamenany pripady,kdy tito osamoceni lvi samci,se naucili lovit i mlade hrochy nebo mlade slony.Lev je extremne silna selma a rozhodne si nemyslim,ze by byl slabsi,jak tygr sibirsky,coz je nejvetsi druh tygra.Vzdyt co se tyka vysky v kohoutku,tak lev pustinny bezne dosahuje vysky 130cm,tygr sibirsky,kdyz hodne ,tak 115cm.Na delku je tygr S. i s ocasem delsi asi o 70cm,coz neni o mnoho.Ve vaze je tygr S. pred lvem P. ve vyhode o 20-50kg,coz take neni o moc.Ve finale,kdyz si vyhotovim nakres,tak zjistuje,ze tygr sibirky je protahla,ale nizka kockovita selma oproti lvu pustinnem.A ja se tedy vsech fanousku tygru ptam:V cem je teda tak mohutny o proti lvovi?Odpovim Vam sam- V nicem,akorat ve vasich fantaziich a nespravne napsanych priruckach.Reknu Vam to na rovinu:zkazky o tom,ze tygr je silnejsi a vzdy nad lvem vyhrava,jsou znacne prehnane a nerealne.Videl jsem dost souboju techto 2 kocek,jez se perou o prvenstvi ve svete koc .selem a reknu asi toto:Kdyz dobre,tak tygr muze byt rad za remizu.Tygr ve vetsine videii byl rychlejsi,sakra rychlejsi,lev pusobil dost nemotorne,to priznavam,ale dopadlo to vetsinou remizou a nebo to cirkusaci,ci zamestnanci zoo,rozehnali.Taky sem videl dost videii,kde tygr radsi utekkl,nebo taky ,ze lev se nato po chvilce vykaslal.Tez jsem videl video,kde lev usmrtil tygra,ale nikde sem nevidel,ze by tygr usmrtil lva,nikde.Kdybyjste meli jakykoliv dotaz nebo by se Vam zdalo,ze v mem vypraveni neco nesedi,dejte mi prosim vedet na email zburis@seznam.cz ,cokoliv rad vysvetlim nebo rozeberu,hlavne mi nepiste blaboly ve stylu,ze tygr je silnejsi,pac rozumnej clovek pochopi,ze nikoliv.Dekuji s pozdravem Z.Burian.

...

(Lucka12, 9. 12. 2011 16:47)

vazne nevim

nouviemie

(Lucka12, 9. 12. 2011 16:46)

levi no vim

lev

(nadine88@centrums.k, 19. 1. 2009 13:01)

Čo je nutné k vytvoreniu farmy pre levy? Kto môže chovať levov? Aké sú pravidlá